Nepodceňujme nebezpečí, jehož příčinou je nevhodné osvětlení – někteří z vás si možná dokážou vybavit poučná tvrzení našich rodičů a prarodičů, kteří nás upozorňovali, že si čtením při slabém světelném zdroji, např. lampičky, kazíme oči. Tento mýtus je v některých lidech hluboce zakořeněn a naopak přehlíží reálné nebezpečí v podobě příliš ostrého umělého světla anebo jeho nevhodně zvoleného odstínu.
Intenzita světla pouličních lamp v obytných zónách je téma, které je často předkládáno v legislativních vzorcích a přetřásáno na zasedáních vedení obcí a měst. Řeší se pak zdánlivě jednoduché, ale velice podstatné téma, jak silné zdroje do ulic nasadit, v jakém rozestupu mají být jednotlivé stožáry a konečně jakou barvou ulici osvítit. Pravdou je, že se mnozí řídí ergonomickými ukazateli určitých norem, ale nedávno došli někteří vědci k závěru, že nemusí zcela vyhovovat požadavkům na moderní způsob života. V konečném důsledku by tedy mělo světlo sloužit našim potřebám, nikoli být dalším zdrojem stresu, jehož je dnes kolem nás až příliš.
Vliv barvy světla na lidský život je značný
Podnětem k zamyšlení mohou být některé ukvapené projekty náhrady stávajících sodíkových výbojek LED diodovými reflektory s odlišnou teplotou chromatičnosti. Na mnoha místech ve Spojených státech se tento pokus uskutečnil již před několika lety, přičemž tato „nenápadná změna“ přispěla ke zvýšení počtu depresí, sebevražedných pokusů, násilí a nárůstu zločinnosti. Nevhodné osvětlení má totiž vliv na hormonální změny, zvýšení produkce kortizolu a adrenalinu, způsobuje život pod tlakem a organismus se tomuto jevu pak musí bránit. Dochází pak k nebezpečným projevům agresivity a úplně zbytečným násilnostem.
Snažme se tedy používat zdravý selský rozum a ponechat barvu světelných zdrojů takovou, kterou poskytují sodíkové výbojky https://www.lightpark.cz/sodikove-vybojky/. Nenarušují přirozený tělesný cyklus, jsme na ně zvyklí již desítky let a přispívají ke zdravému spánku, k buněčné regeneraci, k obnově sil a ke spokojenému životu.