Ve světě se o mléčných výrobcích mnohé napsalo a také jsou mnohé názory na jejich každodenní konzumaci. Jako to vlastně je? To nejspíš nezjistíme nikdy, a i kdyby jo, stále si budeme dělat po svým, ale aspoň se budeme moci rozhodnout.
Já si například pamatuji, že jako dítě jsem měla mléčné produkty, jenomže ne v takovém zastoupení, jak je to dnes. My doma jsme mávali mléko a také jogurty, ale ne ty, které jsou umělo dochucovaný ale klasický bílý jogurt, kde byla naspodu marmeláda. A myslím, že jsme ho mávali tak 2 x týdne. Pak jsi ještě pamatuji na zakysané mléko, nějaké ty sýry, a to bylo všechno.
Dnes je to trochu jinak a mléčné výrobky mívají naše děti i několik krát denně. Jogurty, mléko, mléčné cukrovinky, tavené syry…no a je také pravda, že se zvýšila hranice s počtem dětí, které mají nějakou alergii.
Má vliv tedy mléko na alergie u dětí?
Doktoři, s kterými jsem se střetla to potvrzuji jako možnou souvislost, protože to mléko už není také jaké bývalo kdysi. Pijeme ho v mnoho větších dávkách jako kdysi, a hlavně jogurty jsou vícemarketingový tah jako tah na naše zdraví.
Já jsem své dceři, když byla malá a já ještě nevědomá matka, dávala mnoho mléčných výrobků a je také pravda, že často mívala zápaly průdušek, ekzémy a alergie. Poté so jsem se začala o výživu mnohem více zajímat, jsem se dozvěděla, že tenké střevo a plíce jsou párový orgán, a proto pokud se u člověka vyskytují ekzémy, alergie, astma, nebo zápaly dýchacích cest, je to způsobené také naší imunitou. A imunita se tvoří v naších střevech, kde probíhá hlavní metabolická výměna.
Každopádně jsem si spravila takový test, a mléčné výrobky jsem se seznamu vyřadila na nějakou dobu a ostala jsem překvapena, když se také začali měnit její příznaky a ustupoval ekzém a zapal průdušek už nemela ani nepamatuj a alergie taky. Teď samozřejmě pije mléko a kupujme i jogurty, ale jenom bíle a raději do nich dáme med nebo marmeládu, kakao a mléko pije raz za čas. Nemůžu 100 % potvrdit, že na tom vliv měli aj ty mléčné produkty, ale fakt je že jí se stav zlepšil. Já jsem si například u sebe všimla, že pokud konzumuji více sýrů, tak mě pálí žáha.
Takže si myslím, že s mléčnými produkty bychom to neměli prohánět, ale ani jich úplně vyřadit, pokud tam není nějaká intolerance. Také bychom měli brát do úvahy fakt, že jsme jediný živočišný druh, který konzumuje mléko jiného druhu aj v dospělosti. A to je dost zajímavé. Vnímám jako fakt, že kdysi mléko bylo jako výpomoc, protože ho tolik nebylo a pak přišel zas někdo šikovný a začal ho vyrábět masově se záměrem na kvantitu a ne kvalitu. No chybující kvalita může mít vliv na naše zdraví. Také jsem toho názoru, že mléko není jediný zdroj vápníku, protože dnes už víme, že tam může spadat i rostlinná strava. Vápník se totiž váže navitamín D a děti co celé dni stráví při počítači anebo nemají pestrou stravu, ho ani z toho mléka nevyužijí.
Ano nebo ne
Jezme a pijme mléčné výrobky ale s mírou a kombinujme to aj rostlinným produktem, protože aj to je součást našeho jídelníčku, aj to nám ponouká naše příroda. Neberme ohled na to, že je doba konzumní a postavme se k tomu co dáváme do úst naopak zodpovědně a vybírejme si. Máme na to právo a nárok.