Někteří obyvatelé bytových domů si možná neuvědomují, že jsou spoluodpovědní za jejich fungování a stav, a že svým přístupem a chováním narušují dobré sousedské vztahy. Může se to týkat i elektroinstalace v bytě. V dnešní době je stále celá řada bytů, kde jsou instalovány původní hliníkové vodiče, které mohou být příčinou i velmi závažných požárů.
Požár bytu nemusí být jen lokální, může se rozšířit i na větší prostor, může zasáhnout okolní byty i společné prostory v domě. Teoreticky může ovlivnit i statiku objektu, může zapálit sedlovou střechu, pokud ji dům má k dispozici, mohou vyhořet sklepní kóje atd.
Na co vás může upozornit revizní elektrikář, který provádí v rámci lhůt revizí elektro i poradenství a případné odstranění závad?
Máte povolené šrouby ve svorkách – zdánlivá banalita, která může způsobit rozsáhlou katastrofu. Představte si, že odejdete z bytu do zaměstnání, a po dvou hodinách se v zásuvce v uvolněném šroubu zažehne elektrický oblouk, který zasáhne na okamžik čalounění sedací soupravy, záclonu, kancelářský papír a další hořlavé předměty v její blízkosti. Další scénář příběhu už píšou hasiči.
Máte popraskanou a zpuchřelou izolaci – hliníkové vodiče bývají ve zdech přes padesát let, a za tu dobu mohou některé z nich mít poškozenou izolační vrstvu z plastu, gumy nebo textilie. Mezi dvěma vodiči se pak vytvoří podobný jev, jako v zásuvce s uvolněným šroubem, a váš byt pak může být součástí statistiky hasičských zásahů.
Máte kabely přetížené – hliníkové rozvody odpovídaly ve své době tamní úrovni technického pokroku, což znamená, že také byly stavěny pro elektrické spotřebiče té doby, s nižším příkonem. Dnes mají někteří lidé doma zapojené na jedné zásuvce spotřebiče s odběrem, který přesahuje původní kapacitu hliníkového vedení, např. mikrovlnnou troubu, varnou konvici, topinkovač, pračku atp. V určitých okamžicích se může kabel rozpálit natolik, že přetaví izolaci a opět dojde k nebezpečnému zkratu a možnému požáru.