Když se řekne Le Mans, je to pro znalce automobilového sportu skutečná lahůdka. Jedná se totiž o nejobtížnější závod světa, co se týče vytrvalosti a výdrže. Každý z vás zřejmě dobře ví, co je to maratónský běh, a co obnáší. Uběhnout maratón není jen tak, běžet na vzdálenost dvaačtyřiceti kilometrů vyžaduje náročný trénink a netrénovaný člověk by mohl na takové trati zkolabovat a zemřít. Velmi podobně se to odehrává v závodě Le Mans, ten totiž trvá celých 24 hodin a jezdci i automobily jsou zde podrobováni náročným fyzickým i psychickým testům.
Jen si představte, že vás čeká tak dlouhá jízda, ale nikoli na kole v rekreačním tempu nebo běžnou cestovní rychlostí automobilu v silničním provozu, nýbrž s průměrnou rychlostí vozidla zhruba 175 km/h. Závody Le Mans jsou koncipovány tak, že vítězí ten, komu se podaří za 24 hodin ujet na tomto silničním okruhu nejdelší vzdálenost. Kupříkladu v roce 2024 za tu dobu ujelo vítězné Ferrari více než čtyři tisíce kilometrů, to je podobné, jako kdybyste měli letadlem přeletět z České republiky Atlantský oceán k ostrovu Newfoundland v Kanadě – nepředstavitelné! Mimochodem, letadlo takovou vzdálenost urazí za čtyři až pět hodin.
Chcete-li si závody Le Mans připomínat častěji, třeba každý den, můžete to provést i skrze modely aut, například 1:43 Chevrolet Corvette C6-R 2007 Le Mans. Vozidlo je zhotoveno velice precizně, v tomto měřítku, které patří mezi sběrateli modelů k nejrozšířenějším, je auto dlouhé zhruba deset centimetrů a může vyzdobit například psací stůl ve vaší pracovně anebo obývací pokoj. Modely aut, nejen co se týče závodů Le Mans, lze darovat vašim blízkým při mnoha příležitostech, například k narozeninám, na Vánoce, jako svatební dar, při promoci nebo úspěšně složené maturitě. Mnoho modelů vám připomene historii automobilového průmyslu, která zaujímá velký časový rozsah mnoha desítek let, a to nejen v naší zemi, ale i v zahraničí.