1. Udělejte si jasno!
První co musíte udělat, je nalít si čistého vína. Tedy ne doslova, samozřejmě máme na mysli stav Vašich financí, o kterém si musíte udělat naprosto přesnou představu! Vyhraďte si pro tuto činnost jeden volný večer. Sepište si, kolik peněz do Vašeho rodinného rozpočtu přichází a naopak kolik peněz odchází a kam.
2. Odteď výdaje nepřekročí příjmy!
Naši předci to měli v tomto případě jednodušší, neboť půjčování peněz nebylo nikdy tak snadné jako v dnešní době. Museli zkrátka vyjít s tím, co měli. Pokud tedy v předcházejícím kroku zjistíte, že překračujete pravidelně své limity, je na čase začít hledat buď výnosnější zaměstnání či se zaměřit na položky, na kterých by se dalo ušetřit.
3. Vypořádejte se s dluhy!
Vůbec nejlepší by bylo, kdybyste žádné dluhy neměli. Samozřejmě někdy to jinak nejde, zejména pokud pořizujete například nové bydlení či auto. Pak jsou ale situace, kdy si půjčujeme na věci, bez kterých bychom se docela dobře obešli. Je velmi nezodpovědné půjčovat si například na nákup vánočních dárků či letní dovolené. Pravděpodobně tu budou dřív další Vánoce, než stihnete uhradit dluh z těch předchozích. Pokud již zadlužení jste, pokuste se co nejrychleji splatit ty nejdražší úvěry a pak také samozřejmě nebankovní půjčky.
4. Zkontrolujte si smlouvy a pojistky
Znáte to, často Vás při návštěvě banky či pojišťovny přemluví k uzavření nějaké další „výhodné“ smlouvy, kterou vy doma někam založíte a za měsíc natož za několik let vůbec nevíte, že jste něco takového podepsali. Udělejte si ve smlouvách pořádek, zaměřte se například i na výši bankovních poplatků, které máte možná zbytečně vysoké.
5. Mějte rezervu
Jinak řečeno myslete na „zadní vrátka.“ V ideálním případě by Vaše rezerva měla odpovídat 3 měsíčním platům. Nikdy nevíte, kdy se v domácnosti něco rozbije či v horším případě vypadne jeden příjem z důvodu delší nemoci. Myslete také na budoucnost formou například stavebního spoření či penzijním připojištěním.