O existenci podlahového topení budete zřejmě všichni dobře obeznámeni. Nemusíte sice znát technické detaily celého projektu, ale to podstatné vám zřejmě neuniklo – že pod podlahovou krytinou vede soustava potrubí, kudy proudí teplá voda, a ta ohřívá podlahu, z níž pak teplo stoupá vzhůru do místnosti.
Tento způsob vytápění je velmi efektivní, neboť není nutné vodu vyhřívat na příliš vysokou teplotu, jako je tomu v radiátorech, a zároveň se teplo šíří v místnosti rovnoměrně a poměrně rychle, tedy efektivněji, než u topení radiátory. Zároveň nemáte chlad od nohou a rozpálený obličej, teplo je v prostoru dobře rozloženo a velkým bonusem jsou zahřátá bosá chodidla i tehdy, pokud máte na podlaze např. keramickou či kamennou dlažbu. Můžete se po podlaze procházet naboso i v zimě a budete se v bytě cítit příjemně.
Podlahové vytápění se začalo v naší zemi budovat již za socialismu, ale tehdy šlo o docela odvážné projekty vzhledem k tomu, že nebylo snadné řešit případné úniky vody z potrubí. Kdyby totiž došlo k nějaké technické závadě v trubkách zalitých betonem, vytvořila by se na podlaze mokrá mapa a nebylo by vůbec snadné odhalit přesné místo problému. Kvůli tomu by bylo nutné přistoupit k demolici velké části podlahy, a jistě si umíte představit, co by to znamenalo u zařízeného obýváku.
Doba se však mění, a pokud váháte s pořízením podlahového topení právě z tohoto důvodu, můžete obavy klidně hodit za hlavu. Dnes mají instalatéři k detekci úniku vody potřebnou techniku, např. poslechové (akustické) tyče Hykron anebo formovací plyn, s nimiž zjistí místo závady s neobyčejnou přesností. Díky tomu není nutné nic bourat a mnohdy ani vystěhovávat nábytek. Postačí odkrýt pouze malý kousek podlahy, závadu nechat na místě opravit a během krátké doby zas můžete topení v podlaze používat.