Člověk rozhodně není žádné perpetuum mobile, a tak potřebuje dodávat energii po celý den. Ve dne ji získává z jídla, v noci ji dodává spánek. Starší lidé od obou zdrojů už tolik nepotřebují, ale děti jsou většinou věčně hladové a žíznivé. Proto se nesmí zapomínat na svačiny do školy. Odborníci, kteří varují před stále se zvyšujícím procentem dětské obezity, z žádném případě nedoporučují vynechávat snídaně a dopolední svačiny. Pokud dítě dostane jako první jídlo až oběd, je tu riziko, že se půjde někam „dojíst“. A kam, to asi nemusíme příliš připomínat. Těch rychlých občerstvení je u nás více než je zdrávo.
I pití je důležité
Spoléhat na to, že si dítě něco vhodného koupí, asi také zní jako nesmysl. Proto je nutné, aby se o to postaral někdo dospělý. Důležitou součástí dětského stravování je i důkladné zavlažování. Nečekejte, až si Vaše dítě zvykne na různé sladké limonády anebo v tom horším případě – na energetické nápoje. Věřte, že Vašemu potomkovi té energie moc nepřidají, a ještě mu pomohou vyjít na cestu za zkaženým žaludkem. Nejlépe je naučit pít dítě čistou vodu. Uznávám, že to bývá občas problém. Jestliže to nejde, tak se může medem osladit bylinkový čaj.
Zase zapomněl svačinu?
Někdy se stává, že rodiče odcházejí do zaměstnání dříve nežli jejich děti a po příchodu domů s hrůzou zjišťují, že ten náš školák opět nechal svačinu na stole. Jak tomu zabránit? Těžko.
· Jedním řešením je, nacpat mu svačinu do tašky před naším odchodem.
· Tím si ale zaděláváme na problém do budoucna.
· Dítě bude ve všem spolehnuté pouze na nás a nebude si brát žádné starosti do hlavy.
Zkuste mu koupit zajímavou krabičku na svačinu.Pokud bude terčem obdivu jeho kamarádů, určitě ji už doma zapomínat nebude. A úplně nejlepší bude, když si Vaše dítě vybere svou svačinovou krabičku samo. Alespoň uvidíte, jaký má vkus. Někdy totiž dovedou děti pořádně překvapit.