Sladit, nesladit? A když ano tak čím? Tyto otázky patří k jedněm z nejčastějších, a to hlavně v případě, že máte za cíl shození nějakých těch nadbytečných kil anebo jen prostě a jednoduše chcete udělat něco dobrého pro své tělo, zdraví a kondici. Na trhu a v regálech obchodů naleznete opravdu nespočet nejrůznějších alternativ. Kdo se v tom má ale vyznat, když je nabídka tak široká? Dnes se budeme snažit situaci trochu ulehčit tím, že se společně podíváme na zoubek palmovému cukru a palmovému sirupu Prodejcaje.
Už jste o těchto produktech někdy slyšeli? Ať je vaše odpověď jakákoli, jistě bude zajímavé se na začátek podívat na to, jak se vlastně vyrábí a získává. Základem pro výrobu sirupu a cukru je šťáva z nejrůznějších druhů palem. Nejčastěji se jedná o druhy Phoenix, Borassus a Caryota urens. Největším producentem jsou tak Kanárské ostrovy, a oblasti pobřeží Jižní Ameriky, kde se tyto palmy hojně vyskytují.
Ke sběru šťávy, která bývá také někdy označována jako palmový med, se přistupuje dvěma způsoby. Prvním je sběr šťávy z květů a druhý se podobá sběru javorového sirupu, který spočívá v poškození kmene palmy, ze kterého následně šťáva volně vytéká a je sbírána do kyblíků a dalších specializovaných nádob. Z každé z těchto palem může být dokonce získáno deset až více litrů této nahnědlé nasládlé tekutiny.
Další postup se odvíjí od toho, jaký produkt chcete obdržet. Máte-li zájem o palmový sirup, dalším krokem by mělo být vaření nasbírané tekutiny, která perfektně zhoustne, ztmavne a dostane onu jedinečnou a slaďoučkou chuť. Poté už nezbývá nic jiného než naplnění do lahviček. Zajímavostí je, že palmový sirup reaguje po čase stejně jako med. Dochází zde tedy k zcela běžné a přírodní krystalizaci.
Je-li ale vašim cílem výroba cukru, musíte si chvíli počkat na to, až nasbíraná šťáva přemění svou strukturu, čehož se docílí odpařováním. Palmový cukr je velice oblíbený hlavně díky specifické chuti, kterou lze přirovnat k medu nebo karamelu. Naleznete v něm navíc vitamíny ze skupiny B anebo pro tělo velice důležité minerály, mezi něž patří železo anebo třeba zinek.
Obě podoby sladidla jsou hojně využívány v kuchyni. Sirup můžete použít jako polevu na palačinky, cukr zase jako sladidlo do pečených dezertů, protože se v porovnání s klasickým cukrem mnohem lépe rozpouští. Jeho glykemický index je také mnohem nižší.