Strašák jménem Preeklampsie

Děti

Preeklampsie je velice závažný stav, který ohrožuje jak život ženy, tak nenarozeného dítěte. Tato nemoc se vyskytuje až u 8% ze všech těhotenství a objevuje se především mezi 25. a 37. týdnem těhotenství. Jak tento stav vzniká? A kdo je jím více ohrožen? A co vás čeká, pokud budete mít preeklampsii?

ruka na bříšku

Preeklampsie je onemocnění cév dělohy a příčina této nemoci zatím nebyla objasněna. Většinou postihuje ženy prvorodičky, a nemusí se v následujících graviditách opakovat. Takže i pokud žena prodělá preeklampsii v prvním těhotenství, v dalších těhotenstvích se nemusí opakovat. Příznaky preeklampsie nejsou laikům zřejmé a často je považují za běžné příznaky těhotenství. Jedná se především o vysoký krevní tlak (v klidu při opakovaném měření vyšší než 140/90). Přítomna je bílkovina v moči, objevují se opakované a silné bolesti hlavy, bolesti břicha, nevolnosti, zvracení, průjem, nepřiměřený nárůst váhy, poruchy zraku, otoky sliznic, pocit plného nosu, dušnost, předčasný porod, otoky dolních končetin – především kolem kotníků.

Léčba preeklampsie

Preeklampsie nemá jedno řešení, léčí se u každé pacientky individuálně a to většinou snižováním krevního tlaku, podáváním magnesia a sledováním situace v nemocnici. V případě těžší formy preeklampsie se vždy doporučuje hospitalizace a neustálé sledování. Pokud se stav nelepší a naopak se zhoršuje, většinou se přistupuje k předčasnému ukončení těhotenství, často akutním císařským řezem.
potřeby cukrovkáře

Rizikové faktory vedoucí k preeklampsii jsou různé a samozřejmě ne vždy musí součet všech faktorů znamenat nutně to, že ji žena prodělá. Především se za rizikový faktor považuje věk matky, a to především pokud je starší 40ti let. První těhotenství s partnerem, výskyt preeklamsie u předchozí gravidity, předcházející těhotenství ukončené císařským řezem, oplodnění pomocí asistované reprodukce, podváha či nadváha a obezita rodičky, vícečetné těhotenství a různé nemoci matky.